Si predstavljaš, da ne bi imel časa napisati svoje zadnje pismo bližnjim, naravi, sebi? Če bi ti ostalo le še sedemnajst zlogov pred koncem – kaj bi povedal?
Umetniški navdih čokolade bodo ustvarjalci Sledka izrazili v obliki haiku poezije. Ta oblika poezije prikazuje trenutek iz narave, povezan z dogajanji v človekovi notranjosti. Čokolada, ki prihaja iz daljnih tropskih krajev, je zagotovo primeren navdih zanjo. Pridružite se jim in po čokoladnem navdihu ustvarite svoj haiku.
Dobra in sladka
fontana čokolade
kopam se v njej
Čokolada je že od nekdaj vir navdiha za številne kulinarike, pesnike in druge umetnike, ki sta jih prevzela njen okus in magični učinek. Tako je že davnega leta 1609 izšla v španščini knjiga z naslovom: Libro en el cual se trata del chocolate (Knjiga, ki je čokolada). Do danes ni področja v umetnosti, ki se ga čokolada ne bi dotaknila.V Kölnu so čokoladi posvetili muzej, v katerem so prikazana tri tisočletja njenega vpliva na našo civilizacijo.
Haiku, ki v teh dneh nastaja v beležkah dijakov naše šole, je japonska pesniška oblika, ki obsega zgolj sedemnajst zlogov ali “onov”, ki so v resnici zvoki. V našem jeziku je zlog precej bolj podoben “onu” kot v jezikih, kot je npr. angleščina, zato lahko govorimo o številu zlogov, ki pa ni popolnoma obvezno (tako lahko pride do odstopanj, ki pa načeloma ne presegajo meje sedemnajstih zlogov). V osnovi sicer ni trivrstičnica, ampak je napisana z japonskimi znaki v eni sami vertikalni vrstici, a so se prevajalci odločili za delitev na tri dele zaradi delitve na tri dejanja, ki so opisana spodaj.
Mamljiva rjava
najboljša je z vinom
vina pa ne smem
Te mojstrovine so tematsko popolnoma odprte, najpogosteje pa pesniki navdih črpajo iz letnih časov, kar pa prekrijejo s prispodobami, ki se lahko navezujejo na naravni dejavnik (npr. rastlina ali žival, ki je značilna za ta čas) ali celo dejavnost, ki jo ljudje izvajamo v tem času, kar prikažejo s posebnimi ukrasnimi pridevki.
Ta pesniška oblika zgoščeno opisuje trenutke iz narave oz. okolja, ki nas obdaja, ti pa se prepletajo z notranjimi občutki avtorja. Pesmi imajo tudi idealno formulo pisanja:
- prvi verz: prikazuje osnovno človeško miselnost, občutje, okolico, ozračje
- drugi verz: vzrok nastanka tretjega verza
- tretji verz: dopolnilo prvemu verzu, ki je lahko smiselno ali spontano
Čeprav se z enačbo vse sliši precej lahko, najboljše haikuje pišejo le pravi mojstri, med katere so se zapisali tudi: Matsuo Basho, Richard Wright, Milan Dekleva, Jože Štucin. Zakaj pa ne bi bil med njimi tudi ti?
V navdih za pisanje objavljamo še nekaj haikujev dijakinje Klavdije Košec, 2. c, ki ima na tem področju že nekaj izkušenj, saj je med drugimi letos sodelovala na natečaju za najboljši srednješolski haiku v Sloveniji, svoje stvaritve pa je objavila v prvi številki šolske revije Podstrešje, katere predstavitev bo v četrtek, 15. junija, ob 20. 00 v parku GCC.
kot je kruh del panina,
slabši del boljse celote.
Prijateljstvo?
Krivoverstvo najino,
Gospodovo igranje.
Najini ustnici,
sta dve rani,
ki ju dolg poljub poceli.
Dijaki pa ste lahko pri urah slovenščine pri prof. Nataši Grobelnik napisali svoje haikuje na temo čokolade.
Čokolada si Ljubezen boli Bela, črna ti
ob meni te več ni čokolade premalo najlepše tvoje so oči
zelo manjkaš mi svet se podira čokolada si
Tu živim sama Mir, napeto vse Ti grenak okus
s čokolado v srcu čokolada se topi temna čokolada
solzami v očeh jeza duši me svetla prihodnost
Vrata v srečo Temačnost duha Stop, čokolada!
zdravilo bolečine tam barvite iskre preveč slastna, okusna,
vzdržljivosti ni čokolada kreše naša poguba
Pingback: Teden čokolade: Veliki zaključek | Sledko