Ste se kdaj zares vprašali, kaj je solidarnost? Dobrodelnost? Jo dovolj pogosto izvajamo? Če dobrodelnosti ne čutiš, v čem je potem smisel? Prvo razmišlanje o solidarnosti in dobrodelnosti je zapisala Sledkova novinarka Alja Gojznikar, 3. d, (preberi tukaj), ki je izhaja iz sebe in spoznala, da dobrodelnost ni samo to, da nekomu daš denar; zajema tudi dobro besedo, nasmeh, poslušanje prijatelja v stiski … Na svetu imamo toliko priložnosti biti dobrodelni, pa se tega sploh zavedamo?
Novinarji smo vam postavili vprašanje: KAJ VAM POMENI DOBRODELNOST?
Kim, 15 let: »Ko zaslišim besedo dobrodelnost se spomnim, na nekaj, da nekomu nekaj podariš, da daš nekomu, ki nima.«
Mateja, 20 let: »Dobrodelnost je vrednota, ko naredimo nekaj dobrega za nekoga drugega in ni obvezno.«
Tatjana, 30 let: »Dobrodelnost pomeni, da si prostovoljno vzameš čas, da nekomu pomagaš oz. podariš nekaj.«
Ana, 15 let: »Pomeni, da nekaj daruješ, na primer Second hand shop, kjer podariš oblačila, ki jih ne nosiš več.«
Robi, 16 let: » Hahaha, pravega ste našli ja … Nimam pojma. To je nekaj lepega , da nekaj dobrega narediš, kasneje se dobro počutiš, ker pomagaš.«
Oskar, 17 let: » Je dobro delo, ki ga opraviš za nekoga, ima pozitivne učinke.«
Brina, 6 let: “To je nekaj lepega recimo, ko nahraniš kužka ali pa babici pomagaš nesit vrečko.«
Jaša, 17 let: »Dobrodelnost je kulska stvar, ki jo narediš za nekoga drugega, ki je v stiski, npr. pomagaš sošolcu pri učenju.«
Maša, 15 let: »Hmm, dobrodelnost je nekaj dobrega nekaj kar narediš, da pomagaš drugim, da jih razveseliš.«
Brigita, 40 let: »Dobrodelnost je en zelo lep pojem, z njo pomagamo in uresničujemo želje ter potrebe drugih ljudi. Sama tudi vsak teden darujem po kakšen euro Unicefu, otrokom v stiski skratka čim večjim dobrodelnim organizacijam.«
Marko, 25 let: » Pomeni mi neko pomoč v stiski, npr. otroci v Afriki.«
Anja, 12 let: »V šoli zbiramo zamaške, da pomagamo ljudem. Trenutno jih zbiramo za nekega fantka, ki ima cerebralno paralizo.«
Nuša, 15 let: » To je nekaj lepega, doma se trudimo, da čim več pomagamo drugim ljudem, ki to rabijo.«
Petra, 35 let: »Pomeni mi neko pomoč, da se znajdemo in da pomagamo če le to zmoremo. Sama velikokrat obiščem tudi kakšen dobrodelni koncert.«
Nika, 15: » Hja, pomeni mi neko prijaznost, darovanje. Sama velikokrat darujem oblačila, ki jih ne nosim več ali pa so mi premajhna kakšnim družinam, ki so v stiski in si ne morejo tega privoščiti.«
Ivan, 70 let: » To je neka vrednota, ki nas napolni s srečo, ko naredimo nekaj dobrega. Z družino vestno zbiramo zamaške, včasih pa darujemo tudi kakšen euro.«
Lan, 18 let: » Je nekaj dobrega in lepega, saj z njo osrečimo druge ljudi.«
Kaja, 16 let: »To pomeni, da si dober do drugih ljudi, jim pomagaš, daruješ, ko le to oni potrebujejo.”
Da, na svetu še obstajajo ljudje, ki razumejo pravi pomen dobrodelnosti. Sledkovi novinarji vam v tem tednu želimo predstaviti tudi drugo plat dobrodelnosti, da lahko tudi samo z prijazno besedo in časom, ki ga namenite poslušanju osebe v stiski, resnično pomagate! Verjetno ste se že sami znašli kdaj v kakšni stiski, pa naj bo ta materialna ali duševna. Kaj ste takrat najbolj cenili?
Pomembno je, da se zavedamo, da smo samo ljudje. Da znamo spoštovati drug drugega, si pomagati in poslušati tako, da bomo sišali. Najsrečnejši ljudje na svetu so prav tisti, ki druge postavljajo predse in znajo resnično pomagati – pa ne zaradi potornosti in važenja, ampak zaradi občutka ter notranjega miru, ki ga po dejanju dobijo. Probajte kdaj, dobro vam bo delo! 😉