Pred dobrim tednom dni je GCC obiskal bivši dijak in prisatelj Mohor Hudej, z namenom, da nam predstavi njegov roman Vlažne duše. Roman je izšel v ciklu treh knjig, ki so jih pred kratkim izdali pri založbi Beletrina. Predstavitev knjige je vodil Boštjan Gorenc Pižama, ki je vse skupaj povezal v zanimiv in zabaven pogovor. Tako smo lahko spoznali roman, pisatelja in se hkrati nasmejali. Mohor je bil v pogovoru zelo iskren in direkten, kar je pritegnilo pozornost. Dotaknili smo se skoraj da vsake teme – njegovi začetki pisanja, potovanja, družina …
Seveda smo poslušalci imeli priložnost za vprašanja, ta pa so se razvila v zanimivo debato med Mohorjem in našimi dragimi profesoricami slovenščine. 😉
Mohor, katera je vaša najljubša beseda in zakaj?
Moja najljubša beseda je denar, to pa zato, ker ga nimam.
Katera je najboljša kletvica, ki ste si jo izmislili?
No, kar se tiče kletvic so na Balkanu najbolj sočne. Vem jih veliko, a jih zdajle ne bi govoril. V vojski smo se jih precej naučili in so zelo zanimive, ker se lahko z njimi povežeš z ljudmi. So pa tudi zabavne … Ko sem bil na Tajskem, smo imeli enega lokalnega vodnika, ki je bil res nadležen. Vprašal me je, kako se reče dobro jutro, jaz pa sem odgovoril s čebula. Naslednje jutro se je slovenskim turistom drl čebula.
Kdo je vaš vzor?
Maradona (smeh). Glede pisanja nisem imel vzora. V petem razredu osnovne šole sem ugotovil, da sem dober v pisanju in to je bilo to. Čez nekaj let sem potem tudi spoznal, da brez predznanja ne bo nič, takrat sem tudi doživel neke vrste razsvetljenstvo. Mogoče kakšna klasika – Dostojevski, čez različna književna obdobja so različni avtorji …
Je roman avtobiografski?
Vse, kar je v knjigi, je res. Seveda pa prilagajaš like … Nekateri liki so celo sestavljeni iz več resničnih likov.
Imate mogoče kakšen nasvet za nas?
Berite, berite, berite …
Kakšen pa je vaš odnos do žensk? (Vprašanje je bilo zastavljeno na podlagi prebrane knjige).
Sem vedel, da vas bo to zmotilo … Nisem velik pristaš feminizacije družbe. Mislim, da je ženska kot bitje bistveno močnejša od moškega. Tudi inteligentnejša. Vseeno pa je v nekaterih primerih fino biti tiho. V knjigi sem vam dal pogled iz moje strani. V svojem šolanju sem imel 50 % dobrih profesorjev in 50 % slabih. Večinoma se je izkazalo, da so “slabe”, nekorektne bile profesorice, torej ženski spol učiteljev. Enkrat sem imel nek intervju in me je novinarka spraševala “kakšno je moje mnenje”, ampak jaz nisem imel mnenja na določeno temo. Enostavno! Ampak ne, to njej ni bilo zadovoljiv odgovor … Ne vem, kdo mi govori, da moram imeti mnenje o nečem? Zame je to kršenje človekovih pravic, če moram o določeni temi imeti mnenje.
Ker si Sledkovi novinarji želimo uspešno končati srednjo šolo, smo pogovoru tukaj nehali slediti … 😉
Mohorju se zahvaljujemo, da si je vzel čas in nam predstavil roman, ki je vreden branja – no, če je v slovenističnem kabinetu dvignil prah, potem se ga res splača prebrati. Želimo mu še veliko uspeha! 🙂